27 Watt LED Tube T8 1500mm
Specifications:
| Model No.: | 27watt LED tube T8 1500mm |
| Power Consumption: | 27W |
| Input Voltage: | 200-240V/270Vac |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | 120LM/W |
| Led Brand: | EPISTAR |
| LED Type: | SMD2835 |
| Color Temperature: | 3000K, 4500K, 6000K |
| CRI: | >80 Ra |
| Beam Angle: | 140° |
| IP Rated: | IP40 |
| Power Factor: | >0.95 |
| Total Harmonic Distortion: | <20% |
| Working Temp.: | -20°C ~ 50°C |
| Storage Temp.: | -40°C ~ 70°C |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description& Features
- High-quality aluminum body for cooling (Aluminum alloy 6063 base+PC cover)
- High energy efficiency
- No bad glare and stroboscopic, no flicker
- Life span: 50,000 hours.
- The light flow is 120 lm / W
- Electric wave resistant, Instant start.
- Socket: T8
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



