LED High Bay light 100W
Specifications:
| ModelNo.: | High Bay 100W |
| Power Consumption: | 100W |
| Input Voltage: | 100-295Vac 50/60Hz |
| LED Brand: | 176pcs SMD3030 |
| Color Temperature: | 2700K, 4000K, 6000K |
| 5700K Lumens Output: | 150lm/w |
| CRI | >80 |
| Beam Angle: | 60°,90°, 120° |
| IP Ratedn: | IP65 |
| Power Factor: | >0.95 |
| THD | <20% |
| W orking Temp.: | -20°C ~ 50°C |
| Storage Temp.: | 40°C ~ 70°C |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
| Housing color: | Black |
| Housing: | Aluminium |
| Lens: | PC lens |
| Installation: | Hanging ring or Trestle bracket |
| Fixture Weight: | 2.9kg |
Note1: Different color LED light performance somewhat deviation,rate≤5%
Description& Features
- Die-casting Aluminum lamp body, excellent heat dissipation.
- High quality driver, PF>0.9.
- Standard by IP65.
- Protection class: Class 1.
- High Quality Philips or Nichia chips
- Lumens efficiency up to 150lm/w for fixture.
- Long life, L70>50,000 Hours.
- Professional technology support, can offer Dialux solution, IES.
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



