120Watt Anti Glare High Bay Light
Specifications:
| Model No.: | 120Watt Anti Glare High Bay Light |
| Power Consumption: | 120W |
| Input Voltage: | 100-277V |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | >110LM/W |
| Led Brand: | Samsung |
| LED Type: | SMD2835 |
| Color Temperature: | 2700K- 6000K |
| CRI: | >80 |
| Beam Angle: | 108° |
| IP Rated: | IP54 |
| Power Factor: | 0.90 |
| Total Harmonic Distortion: | <15% |
| Working Temp.: | -30°C ~ 50°C |
| Storage Temp.: | -30°C ~ 50°C |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description& Features
- Housing:industrial PVC+PC material, aluminum of efficient heat conduction inside
- Separate LED Chips and Driver, safe and convenient.
- 60°rotate angle with wheel gear style, safe, concise and firm.
- Convenient mounting and dismounting.
- High efficient Lumen output: 110lm per watt.
- Various Silicone Rubber Sealing set inside with IP54
- 0-10V, DALI dimming is available
- Installation: Suspending and Ceiling
- Connection between lamps is available
- Long life, L70>50,000 Hours.
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



