Office Premium Lamp 60 W
120LPW LED LINEAR LIGHT
Specifications:
| Model No.: | OFFICE PREMIUM LAMP |
| Power Consumption: | 60W |
| Input Voltage: | 200-240V |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | >120LM/W |
| Led Brand: | EPISTAR |
| LED Type: | SMD2835 |
| Color Temperature: | 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| CRI: | >80 |
| Beam Angle: | 120° |
| IP Rated: | IP40 |
| Power Factor: | >0.90 |
| Total Harmonic Distortion: | <20% Working |
| Working Temp.: | -20°C ~ 50°C |
| Storage Temp.: | -20°C ~ 70°C |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description& Features
- The Aluminum body design with dust-proof, anti-corrosion, waterproof function.
- With high heat resistance and good toughness, high impact.
- High elastic rubber ring seal between the mask and the lamp, standard IP40.
- Lumens efficiency more than 120lm/w for fixture, CRI>80Ra.
- No bad glare and stroboscopic, no flicker.
- Long life, L70>50,000 Hours.
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



