100LPW Modular LED Light 40W
Specifications:
| ModelNo.: | Modular LED Light 40W |
| Power Consumption: | 40W |
| Input Voltage: | 200-240V |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | >100LM/W |
| LED Q’ty: | 92pcs |
| LED Type | SMD2835 |
| Color Temperature: | 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| CRI: | >90 |
| Beam Angle: | 120° |
| IP Rated: | IP67 |
| Power Factor: | >0.90 |
| Working Temp.: | -30°C ~ 50°C |
| Size.: | 235*110*50 |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description& Features
- High quality and high efficiency Flood Light for industrial or street lighting
- Super Long life designed drivers, estimated at 60,000 hours, LED works more stable.
- Can be connected in 2 or 3 fixture
- Lumens efficiency more than 100lm/w for fixture, CRI>80Ra.
- Power factor greater than 0.90.
- Long life, L70>50,000 Hours.
- Professional technology support, can offer Dialux solution.
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



