25W LED Downlight DR58
Specifications:
| ModelNo.: | 25W LED Downlight DR58 |
| Power Consumption: | 25W |
| Input Voltage: | AC100V-240V |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | 73LM/W |
| Led Brand: | EDISON |
| LED Type: | SMD |
| Color Temperature: | 2700K-6500K |
| CRI: | >80 |
| Beam Angle: | 120° |
| IP Rated: | IP33 |
| Power Factor: | 0.91 |
| Working Temp.: | -20°C ~+60°C |
| Storage Temp.: | -20°C ~+80°C |
| Dimensions: | 215mm x215mm x 30mm |
| Hole Cut: | 200mm |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description & Feature
• New Generation Reflective Downlight made with pure die-casting
aluminium to ensure better heat dissipation
• Elegant curved design with hidden light source to assure and indirect reflected light with No
Glare and Shadows
• Suitable for Commercial lighting, home Illumination, hospital, hotel and other public place
• Efficienty Lumen output: 62lm per watt
• Smart heat Dissipation
Certificate
- CE, RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



