12W+5W LED Downlight DR53
Specifications:
| ModelNo.: | 12W+5W LED Downlight DR53 |
| Power Consumption: | 12W+5W |
| Input Voltage: | AC100V-240V |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | 69LM/W |
| Led Brand: | EPISTAR(isolated driver) |
| LED Type: | SMD+COB |
| Color Temperature: | 2700K-6500K |
| CRI: | >80 |
| Beam Angle: | 75° |
| IP Rated: | IP20 |
| Power Factor: | 0.512 |
| Working Temp.: | -20°C ~+60°C |
| Storage Temp.: | -20°C ~+80°C |
| Dimensions: | ∅150mmx35mm |
| Hole Cut: | ∅130mm |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description & Feature
• Unique and Innovative 2 Light Source combination
• 3 Way driver easily controlled through switches
• SMD indirect lighting ,COB direct lighting
• Fashionable appearance and smooth design
• Efficienty Lumen output: 69lm per watt
• Smart heat Dissipation
Certificate
- CE, RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



