48 Watt LED Panel 60cm x 60cm
Specifications:
| Model No.: | 48watt LED Panels 60cm x 60cm |
| Power Consumption: | 48W |
| Input Voltage: | 200-240V/270Vac |
| Operate Frequency: | 50-60Hz |
| Lumens Output: | 120LM/W |
| Led Brand: | EPISTAR |
| LED Type: | SMD2835 |
| Color Temperature: | 3000K, 4500K, 6000K |
| CRI: | >80 Ra |
| Beam Angle: | 120° |
| IP Rated: | IP40 |
| Power Factor: | >0.95 |
| Total Harmonic Distortion: | <20% |
| Working Temp.: | -20°C ~ 50°C |
| Storage Temp.: | -40°C ~ 70°C |
| Lifespan L70(H): | >50,000 Hours |
Description& Features
- Aluminum alloy 6063 boy with heat dissipation.
- High quality and high efficiency Guide Lighting Plate.
- Super Long life designed drivers, MTBF estimated at 60,000 hours, LED works more stable.
- Protection class: Class 2.
- High quality LED chips with LM80.
- Lumens efficiency more than 120lm/w for fixture, CRI>80Ra.
- No bad glare and stroboscopic, no flicker.
- Power factor greater than 0.95.
- Triac, 1-10V, PWN, DALI dimming available.
- Long life, L70>50,000 Hours.
Certificate
- CE,RoHs
Warranty
- 5 Years warranty



